UBRANIA I ZABAWKI DLA DZIECKA
Dziecko przychodzi na świat niewinne i bezbronne. Niektórzy mówią, że wystarczy go odziać i nakarmić, ale czy na pewno?
Noworodek, czyli pierwsze potrzeby.
Być może wiesz z doświadczenia, a może tylko z filmów, lecz wiesz na pewno, że kilka dni po narodzinach noworodek wychodzi ze szpitala. Choć określenie ‘wychodzi’ jest sporym nadużyciem. Dziecko zabierają rodzice. Jadą do domu. Autem. Czego potrzebują? Oczywiście fotelika samochodowego. Nie daj się zmylić, akcesoria dla dziecka potrzebne są już w pierwszych dniach życia. Czy wiedziałeś, że wiele noworodków używa smoczka już w szpitalu? A może słyszałeś o zawirowaniach z laktacją? Niestety, pokarm nie zawsze pojawia się natychmiast, a wtedy noworodka należy dokarmić mieszanką mleko zastępczą. W tym celu potrzebna jest butelka. Nie obędzie się także bez pieluch i ubranek, a to dopiero pierwsze doby życia.
Niemowlę, czyli pierwsze zabawki.
Maluch zmienia się z dnia na dzień. Ba, nawet z godziny na godzinę, jeśli obserwujesz uważnie. Troskliwa mama i zakochany tata chcą dać dziecku wszystko, co najlepsze. W praktyce oznacza to, że sklep dla dzieci odwiedzili fizycznie i wirtualnie wieeeela razy zanim bobas pojawił się na świecie. Co kupili? Dużo za dużo, a i tak nie dość. Zabawki dla dzieci mają wszystkie kształty, rozmiary i kolory. Jeśli o kolorach mowa, dziecko na początku widzi świat w czerni i bieli, stąd hitem są obrazki i karty kontrastowe. Z czasem maluch zauważa żółć i czerwień, a później i inne kolory (ale to długo po tym, gdy zapamięta twarz matki!), więc zaczynają go interesować kolorowe książeczki. W międzyczasie może pojawić się pierwszy ząb. Choć wcześniej w ruch idą inne artykuły dziecięce: gryzaki, by ból ząbkowania uśmierzyć oraz grzechotki, bo maluch najpewniej opanował już sztukę chwytania. Z czasem wszystko dzieje się jeszcze szybciej, rodzice wyciągają więc kolejne zabawki.
Przedszkolak, czyli skok w kałużę.
Ubrania dla dzieci to temat rzeka. Mokry jak kałuża i dziecięce stopy po deszczu. Koniecznie kup kalosze. Nie zapomnij o kombinezonie. Tak, zdarza się, że kilkulatek rośnie we śnie i kalosze kupione tydzień temu stają się za małe. Co zrobisz? Kupisz nowe. Z ubrań Twój szkrab także wyrasta z prędkością błyskawicy. Nie trać więc czasu na bieganie po sklepach, gdy wszystko, czego potrzebujesz możesz kupić w jednym miejscu.
Uczeń, czyli odrębna istota.
Sklep dziecięcy to teraz ulubione miejsce Twojego dziecka. Ma już ono swoje zainteresowania i talenty. Układa puzzle, buduje z klocków, koloruje, pisze, czyta. Fascynuje je Psi Patrol albo księżniczki. Czy cokolwiek innego. W każdym razie pragnie mieć każdą zabawkę z wizerunkiem ulubionego bohatera. Odzież dla dzieci z postaciami z bajek to hit kilkulatków. Generalnie od czasów noworodka wiele się nie zmienia, wciąż kupujesz zabawki i ubrania.
Dziecko i jego kawałek podłogi.
Żaden rodzic nie zapomni o przygotowaniu kącika czy pokoju malucha. Dziecięce meble, dekoracje, obrazki na ścianę i naklejki. Lampka nocna, przewijak, łóżeczko. Nieskazitelny porządek. Z czasem wygląd pokoju zaczyna tworzyć dziecko. Niezmiennie jednak rządzą w nim zabawki i ubrania. Tych pierwszych regularnie przybywa, bo i okazji nie brakuje. Tym drugim zwykle trudno trafić do szafy. Wszak nieustannie są potrzebne. Albo już brudne i czekają, aż je ktoś wyniesie do prania.
Jakie są zabawki dla dzieci?
Dla najmłodszych
Skupiamy się na stymulacji wzroku poprzez wyraziste kolory, słuchu poprzez efekty dźwiękowe i dotyku poprzez różnorodność faktur. Dbamy o to, aby zabawki zachęcały malucha do nauki chwytu i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a z czasem do samodzielnego przemieszczania się i odkrywania. Sprawdzą się: sortery, zabawki muzyczne, karty kontrastowe, karuzele, pchacze, gryzaki, grzechotki, obrazkowe maty na podłogę.
Dla roczniaka i dwulatka
Idealnie, gdyby zabawki były wielorozwojowe, ponieważ zależy nam na rozwoju motoryki małej i dużej. Dbamy też o wyobraźnię malucha. Sprawdzą się: koń na biegunach, huśtawki, rowerki, tunele, piłki, układanki, puzzle, klocki, lalki, samochodziki, instrumenty muzyczne.
Dla przedszkolaka
Kilkulatek umie już zwykle planować swoje działania. Warto więc dodać akcesoria do podstawowych wersji zabawek. Pamiętamy o rozwoju manualnym i intelektualnym. Sprawdzą się: dodatki do opieki nad lalkami jak ubranka czy butelki, garaże dla aut czy tory dla pociągu, trudniejsze zestawy klocków, gry planszowe, książki.
Dla ucznia
Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym powinny pomagać rozwijać zainteresowania. Warto też zwrócić uwagę na zapewnianie dziecku różnorodnych bodźców i wielowymiarowej stymulacji. Sprawdzają się: serie zabawek i akcesoriów zgodne z pasją dziecka, trampoliny, rowery, hulajnogi, zestaw do nurkowania, gry planszowe, gry strategiczne, łamigówki, książki. skrzynki z narzędziami. Dodatkowo pamiętaj, aby przy wyborze zabawek i odzieży dla dzieci kierować się bezpieczeństwem. Zwróć uwagę, czy produkt jest wykonany z jakościowych materiałów. Sprawdź, czy posiada certyfikat bezpieczeństwa. Upewnij się, że nadaje się dla dziecka z danej grupy wiekowej. To tyle. Udanych łowów!