REGAŁY NA KSIĄŻKI
Każdy dom czy mieszkanie pełne są różnego typu mebli. Jedne z nich pełnią rolę wyłącznie ozdobną, inne z kolei są na wskroś utylitarne. Wszystkie razem jednak tworzą całość, będącą czymś więcej niż tylko sumą składowych. Każdy mebel z osobna, i wszystkie razem, świadczą o charakterze, upodobaniach, stylu życia czy ambicjach swoich właścicieli. Spośród całej masy dostępnych typów mebli jeden może łączyć w sobie funkcję praktyczną z estetyczną poprzez otwartą prezentację swojej zawartości. Meblem tym jest regał na książki.
Regały na książki - praktyczny powód do dumy
Każdy czytelnik, niezależnie od preferowanego gatunku, wie, iż oprócz frajdy z lektury ulubionych powieści równie ważnym aspektem tej pasji jest właściwe eksponowanie swojego zbioru. Możliwość pochwalenia się ilością posiadanych książek nie jest dla prawdziwych koneserów literatury co prawda kwestią najważniejszą, lecz zajmuje zaszczytne drugie miejsce zaraz za znajomością meandrów twórczości któregoś z autorów lub szerokim rozeznaniem w którymś gatunku literackim. Ściana, zastawiona starannie poukładanymi książkami, jest zatem dodatkiem, mającym podkreślić czytelnicze zamiłowania. Z drugiej strony widok odpowiednio wyeksponowanych książek działa uspokajająco i relaksująco na samych właścicieli zbioru, zaś okresowe przemeblowanie biblioteczki, czy to w związku z nowo zakupionymi tytułami czy z chęci zmiany sposobu ich segregowania, pozwala molom książkowym oderwać się od codzienności i zagłębić w ich ulubionym świecie. W każdym z wyżej wymienionych przypadków nieodzownym towarzyszem miłośników książek są regały na książki. Ich otwarta, prosta forma, nie zasłaniająca zbioru w stopniu większym, niż to absolutnie niezbędne ze względów konstrukcyjnych, pozwala tworzyć niemalże nieograniczone kompozycje księgozbioru, który następnie może być z dumą prezentowany gościom i rodzinie lub podziwianym w samotności w trakcie długich wieczorów, kiedy to czytelnik odpoczywa od gwaru i zgiełku.
Jaki regał na książki wybrać?
Regał, jak każdy inny mebel, wchodzący w skład wyposażenia wnętrza powinien przede wszystkim, jak to się mówi potocznie, cieszyć oko. Jego styl wykonania, materiał czy kolor powinny z jednej strony odpowiadać charakterowi pomieszczenia, w którym się znajdzie, to jest palecie barw, funkcji danego miejsca czy pozostałym elementom wyposażenia, a z drugiej preferencjom właściciela. Regał na książki do sypialni będzie zatem różnił się od regału, którego miejsce przewidziano w pokoju gościnnym czy gabinecie. Zasada odpowiedniego doboru będzie dotyczyć nie tylko koloru, lecz także wymiarów regału i ilości półek, co z kolei będzie bezpośrednio powiązane z rolami głównej i podręcznej biblioteczki. W związku z wyżej wymienionymi zagadnieniami dobór odpowiedniego modelu powinien być dobrze przemyślany, gdyż regał na książki to jeden z tych mebli, który kupuje się na lata.
Pokaż mi swój regał, a powiem Ci kim jesteś
W dobie rosnącej popularności czytania, promowanego tak przez aktorów, osobistości publiczne jak i wielu użytkowników mediów społecznościowych, własny regał na książki stał się powodem do dumy, bez przesady porównywalnym do prywatnego gabinetu z biblioteczką z czasów wiktoriańskich. Biorąc pod uwagę, iż zakup regału jest w dzisiejszych czasach nieporównywalnie łatwiejszy i tańszy niż za czasów naszych praprapradziadków, resztę sumy, która pozostanie w kieszeni po zakupie upragnionego mebla, można przeznaczyć na nabycie interesujących nas pozycji literackich. Choć mówi się, iż o gustach się nie dyskutuje, schludny regał z odpowiednią zawartością może stać się obiektem wielu interesujących dyskusji na forum rodzinnym i znajomych. Z drugiej strony, w momentach upragnionego, samotnego wypoczynku, to właśnie regał na książki przejmuje od starej szafy rolę drzwi do krainy wielu, wielu przygód.